Türkiye’nin en büyük askeri gemisine Türk Loydu klası

Türkiye’nin en büyük askeri gemisi, Türk Loydu tarafından klaslanacak.

 “Havuzlu Çıkarma Gemisi Klaslama Sözleşmesi Töreni”, 23 Ekim 2015 Cuma günü 16:00-18:00 saatleri arasında Crowne Plaza İstanbul-Asia Otel’de gerçekleşecek.
Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından ihale edilen Havuzlu Çıkarma Gemisi’nin (HÇG) inşasını üstlenen Sedef Gemi İnşaatı A.Ş.,  231 metre boyundaki en büyük askeri geminin klaslama hizmetleri için Türk Loydu ile anlaştı. “Havuzlu Çıkarma Gemisi Klaslama Sözleşmesi Töreni” ise 23 Ekim 2015 Cuma günü Crowne Plaza İstanbul-Asia Otel’de gerçekleşecek.

İmza törenine İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak ve GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran katılacak.

Türk Loydu’nun Sedef Gemi İnşaatı A.Ş. ile imzalayacağı  “Havuzlu Çıkarma Gemisi Klaslama Sözleşmesi Töreni”nde siz değerli basın mensubunu da aramızda görmekten onur duyacağız.

Özel bir proje
Sedef Gemi İnşaatı A.Ş. tarafından inşa edilecek Havuzlu Çıkarma Gemisi; pek çok konuda çok özel bir projedir. 231 metre boyundaki geminin güvertesi 6 adet spota sahip olacak ve uçuş güvertesine özel nitelikli bazı uçakların da iniş kalkışı mümkün olabilecektir. Gemi, 1 amfibi deniz piyade taburu ve muhtelif 94 adet aracı taşıyabilecek kargo alanlarına sahip olup,  1.100 m² havuzlama alanı ile bünyesinde 4 çıkarma gemisi (LCM) veya 2 adet Hava Yastıklı Araç (LCAC) taşıyabilecektir.

2021’de tamamlanacak
2021 yılında tamamlanması planlanan proje kapsamında üretilecek Havuzlu Çıkarma Gemisi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen Ege, Karadeniz ve Akdeniz Harekat Alanları’nda ve gerektiğinde Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusu’nda kullanılabilecektir.
34 yataklı tam teşekküllü bir Hastaneyi de bünyesinde barındıracak Havuzlu Çıkarma Gemisi insani yardım operasyonlarında hastane gemisi olarak görev yapabilecektir. Bu proje kapsamında tasarım desteği İspanyol Navantia Firması’ndan alınacak olup; Aselsan-Havelsan iş ortaklığı tarafından, Komuta Kontrol, Muhabere, Bilgisayar ve İstihbarat Sistemleri ile Silah Sistemleri milli olarak geliştirilecektir.Tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda inşa edilmesi planlanan Havuzlu Çıkarma Gemisi, silahlı kuvvetlerin envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacaktır.
1962 yılında kurulan ve Genel Kurulunu Türkiye için stratejik önemleri ve değerleri açık olan denizcilik, sigorta, sanayi birlikleri ile meslek odalarının oluşturduğu Türk Loydu,  askeri gemilerle ilgili olarak kendisine duyulan güveni her geçen yıl daha da artırmaktan ve böyle büyük bir projede yer almaktan gurur duymaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 22.224 YORUM